Kultúrno spoločenské centrum - aktuality

Turistická vychádzka

Poznáte Šikľavú skalu? Možno mnohí ani nie a pritom je to prekrásny úkaz, fotografia  to len dokazuje. Spolu s TJ Horec si 23 našich členov turistického krúžku  dňa 8.2. 2020 povedalo, že  v takom krásnom slnečnom počasí je škoda sedieť doma a hýbať sa treba v každom veku. Turistika sa vydarila, sme radi, že sme nadviazali kontakt s TJ Horec.

Valentín na Severe

Mesiac február so sebou prináša jeden krásny deň a tým je sviatok sv. Valentína. Ľudia sú v tomto období k sebe milší a priateľskejší. Takéto priateľské posedenie si pripravili 11.2.2020 aj naši seniori zo Severa. Nechýbala módna prehliadka a názorne ju predviedli seniorky modelky. Hudbou potešili členky zo speváckeho súboru Severanka. 

Výstava karikatúr S. I. Laborecký

Priestory Kultúrno – spoločenského centra u nás na Severe sa pravidelne stávajú miestom výstav výtvarných diel amatérov, profesionálov, ale aj našich členov – seniorov. Aj 6.2. 2020 priestory KSC skrášlili kresbami, ktoré tu ešte neboli. Povedali sme si, že humoru a smiechu nie je nikdy dosť a ak môžeme prispieť k tomu, že ho bude medzi nami viac, radi to urobíme. V spolupráci s Ing. arch. Evou Lorenzovou sme usporiadali výstavu karikatúr S. Igora Laboreckého, bývalého hasiča,  pod názvom O hasičstve úsmevne.  Jeho karikatúry veselo i vážne mapujú život hasičov u nás.

Prvá tohtoročná turistická vychádzka Severanu

Nový rok začal turistický krúžok Severanu ako sa patrí, riadnou túrou v našich veľhorách. Krúžok má novú vedúcu, ktorá svojim zverencom pripravila 22.1.2020 turistickú vychádzku do Vysokých Tatier zo Starého Smokovca na Hrebienok. Niektorí využili aj lanovky, ale našlo sa dosť takých, ktorí si trasu pekne vyšli po vlastných. Akcie sa zúčastnili aj turisti z turistického oddielu Horec a senioriek zo Šace.

Vyhodnotenie celoročných mestských športových súťaží seniorov.

Dňa 16.12.2019 sa v priestore Kulturparku uskutočnilo vyhodnotenie mestských športových líg seniorov organizovaných  Radou seniorov mesta Košíc.

Ako sa nestať obeťou trestných činov

Seniori sú často ľahkým  terčom,  obeťou rôznych podvodníkov a zlodejov, zvlášť v tomto predvianočnom období.  Preto sme pre nich v spolupráci s Odborom prevencie kriminality Kancelárie Ministerstva vnútra SR zorganizovali dňa 16.12.2019 v priestoroch KSC prednášku a besedu na tému „Ako sa nestať obeťou trestných činov“, ktorú zaujímavou a pútavou formou predniesla JUDr. Katarína Frimerová.   Súčasťou prednášky boli krátke inštruktážne filmy.

Onder v zime bežkoval na lyžiach, od jari do jesene viedol rôzne túry a v lete dobýjal tatranské dvojtisícovky.

Člen KD Severan 65-ročný Anton Onder sa na dôchodku nenudí, pričom väčšinu voľného času venuje aktívnemu športu. Jeho súčasnou prioritou je orientačný beh, v ktorom aktívne preteká medzi rovesníkmi a vedie Klub orientačného behu Metropol Košice ako predseda,  pričom  trénuje mládež i začiatočníkov.

Onder zápolil na svetovom šampionáte veteránov v orientačnom behu v Lotyšsku.

V dňoch 5.-12.7.2019 sa v Lotyšskej Rige a okolí uskutočnili majstrovstvá sveta veteránov (World Masters Orienteering Championships-WMOC) od 35 rokov v orientačnom behu za účasti 3750 pretekárov zo 42 krajín.  Najstarší účastníci  súťažili v kategórii nad 90 rokov, v ktorej štartovali štyri ženy i štyria muži.

Výstava Farebná jeseň 2

Jeseň ako ročné obdobie je charakteristické množstvom farieb. Preto si ju ako námet na obrazy zvolili seniori na plenér najmä v Bardejovských kúpeľoch v rámci projektu K-art. A my v Kultúrno-spoločenskom centre sme dňa 21.11. 2019  opäť otvorili dvere výtvarnému umeniu, lebo s veľkou radosťou skrášľujeme steny centra, prospieva im to. Svoje diela tu vystavovali okrem iných aj seniori z nášho maliarskeho krúžku. Všetkých milovníkov umenia, ktorí sa prišli pokochať krásou privítal p. starosta MČ Košice – Sever Ing. František Ténai, MBA a pár slov o projekte povedala Ing. arch. Eva Lorenzová.

Nultý ročník seniorského trojboja

V priestoroch KSC sa opäť súťažilo. Tentokrát sme si  dňa 14.11.2019 od 9,00 hod. zmerali sily s ostatnými organizáciami združujúcimi seniorov v seniorskom trojboji. Súťažilo sa v bocci, šípkach a hode krúžkom. Okrem Severanu sa trojboja zúčastnili seniori z MČ Juh, Šaca, Staré Mesto, Krásna, Ťahanovce, Furča a aj Združenie žien Slovenska. Akciu zorganizovala Rada seniorov na Severe pod záštitou starostu Františka Ténaia, ktorý súťažiacich aj privítal. Po krátkom kultúrnom programe sa mohlo začať súťažiť.

Stránky