Kultúrno spoločenské centrum - aktuality

Výstava prác detí

Priestor Kultúrno – spoločenského centra poslúžil opäť dobrej veci. V našich priestoroch sme pri príležitosti prichádzajúcich sviatkov jari vystavili dňa 26.3.2018 práce detí zo ŠZŠ Odborárska na Severe. Témou boli Veľkonočné sviatky – maľované aj inak zdobené kraslice, zajace, korbáče a rôzne iné umelecké predmety. Všetko vlastná tvorba! Výrobky boli naozaj vydarené, všetky decká si zaslúžia pochvalu. Výstava bola predajná a tak si aj niektoré z ich výtvorov zakúpili. Skrášlia nám príbytok, pripomenú tieto krásne sviatky a aj deťom pomôže, keď vidia, že ich námaha má odozvu.

Naši turisti na Spiši

Jednou z krásnych túr, ktorú absolvovali naši členovia turistického krúžku v marci bola tá 10.3.2018 na Spiši. Vybrali sa na obhliadku Farskej skaly, videli ľadopády a Šikľavú skalu. Nasledoval náročný výstup na prírodnú raritu Markušovský skalný hríb. Keď už boli v Markušovciach, prezreli si aj tamojší hrad. Túra bola dlhá asi 10 km, počasie im prialo a pohľad na úžasnú scenériu týchto miest bol dostatočnou odmenou pre každého seniora, ktorý túto trasu zvládol.

 

Strelecká súťaž seniorov

Strelnica na Podhradovej sa stala dňa 29.3.2018 dejiskom súťaže v streľbe z malokalibrovky . Strieľalo sa 10 rán na vzdialenosť 50 m. Súťaž odborne viedol vedúci streleckého krúžku seniorov Martin Dziak. Muži strieľali na terč líšky a ženy mali terč kamzíka a bol to vyrovnaný súboj. V kategórii mužov si zlato vystrieľal Anton Onder, striebro Štefan Tauber a bronz sa ušiel Adolfovi Šmelkovi. V kategórii žien si zlato zaslúžene odniesla Soňa Gergeľová. Na druhom mieste sa umiestnila Alena Dubinová a tretia bola Ružena Repaská.

Veľkonočný turnaj v bocci a šípkach

Dňa 26.3. 2018 sme v našich priestoroch usporiadali špeciálny Veľkonočný turnaj v bocci a šípkach. Utvorili sme dve družstvá: aktívni a neaktívni športovci, aby mal každý priestor na realizáciu. Víťazi Veľkonočného turnaja okrem bežných cien dostali aj veľkonočné sladké odmeny a víťazi turnaja v šípkach aj šípkový čaj. Víťazom turnaja v bocci v kategórii aktívnych športovcov bol František Hlaváček, striebro získala Ružena Repaská a bronz Soňa Gergeľová.

Ponamáhali sme si mozgové závity

V kultúrno – spoločenskom centre organizujeme rôzne mimokrúžkové aktivity. V marci si okrem MDŽ pripomíname aj Týždeň mozgu. Najmä naši klienti sú už vo veku, kedy prirodzene zabúdajú a každá aktivita, ktorou si precvičia svoju pamäť a kognitívne schopnosti, či už sú to hry, alebo učenie sa, je dobrá. V spolupráci s Bc. Ivetou Šmidekovou z RUVZ v Košiciach sme dňa 22.3.2018 pre nich pripravili besedu a prednášku o mozgu, jeho funkciách a ako ho udržať fit. Záujem seniorov, vlastne senioriek, lebo prišli samé ženy, nás veľmi potešil.

Dámska jazda

Pod názvom Dámska jazda si človek môže predstaviť čokoľvek, ale u nás v Kultúrno-spoločenskom centre je to názov výstavy žien – výtvarníčok. V spolupráci s občianskym združením K – art, ktoré združuje výtvarníkov a organizuje medzinárodné plenéry, sme usporiadali takúto výstavu dňa 16.3.2018 pri príležitostí MDŽ. Svoje diela vystavovali výtvarníčky z Košíc, Humenného a iných miest. Vystavené boli aj obrazy z plenérov, ako napríklad diela pani Anny Šimkovičovej, ktorú sme aj osobne privítali. Akcia bola vydarená s príjemnou atmosférou.

8. marec patrí ženám

Tak ako názov hovorí - 8. marec patrí ženám, lebo práve v tento deň si na celom svete uctievame darkyne života, ženy. Ženy majú v našej spoločnosti a kultúre osobitné miesto, sú tou krajšou a lepšou polovicou ľudstva. Že sa vedia dobre baviť a osláviť svoj vlastný sviatok dokázali aj naše členky presne 8.3. o 13,30 hod. Viac ako 70 prihlásených seniorov zaplnilo T-klub do posledného miestečka a v dobrej nálade pri malom občerstvení a skvelej hudbe sa dokázali baviť až do konca.

Naše šikovné ruky

V našom centre máme veľa krúžkov a jedným z nich je aj Krúžok šikovných rúk. Názov krúžku nie je zvolený len tak z ničoho nič, ale presne vystihuje šikovnosť našich dám. Štrikujú, háčkujú, vyšívajú a z času na čas robia aj iné nádherné veci. Napríklad teraz pri príležitosti nadchádzajúcej Veľkej noci vyzdobila vedúca krúžku Anička Bajusová vajíčka aj medovníky veľkonočnými motívmi. A ešte ako, veď posúďte sami.

Valentínsky žolíkový turnaj

Valentín ako oslava je pomerne nový sviatok, ktorý sa medzi seniormi len pomaly udomácňuje.  V našom KSC sme dňa 15.2.2018 usporiadali v čase od 10,00 do 12,00 hod. Valentínsky žolíkový turnaj, na ktorý s prihlásila dvadsiatka seniorov.  Aby sme zabezpečili nestrannosť,  hlavným rozhodcom bola seniorka zo Starého mesta p. Margita Gondolyová, ktorá spolu s Magdalénou Harčarikovou dohliadala na správny a férový priebeh turnaja. V závere to už bol naozaj zaujímavý súboj. Tretím miestom sa môže pochváliť Ondrej Kyška, na druhom  mieste sa umiestnila zástupkyňa nežného pohlavia Mária Bernátová.

Láska kvitne v každom veku

Vieme, že sa to hovorí, ale, priznajme si, málokto pozná vo svojom okolí nevestu – seniorku. Jedna z členiek Seniorklubu Severan, vedúca krúžku boccie Amália Lohayová vo veku 77 rokov stúpila do stavu manželského. Sama k tomu hovorí: „Prvýkrát som sa vydávala ako 17-ročná a druhýkrát teraz ako 77-ročná a to po 33 rokoch vzťahu.“ Nám neostáva iné, len zablahoželať manželom, zaželať veľa zdravia a spokojnosti a ešte množstvo krásnych spoločných chvíľ. Blahoželáme!

 

Stránky