Onder zápolil na svetovom šampionáte veteránov v orientačnom behu v Lotyšsku.

V dňoch 5.-12.7.2019 sa v Lotyšskej Rige a okolí uskutočnili majstrovstvá sveta veteránov (World Masters Orienteering Championships-WMOC) od 35 rokov v orientačnom behu za účasti 3750 pretekárov zo 42 krajín.  Najstarší účastníci  súťažili v kategórii nad 90 rokov, v ktorej štartovali štyri ženy i štyria muži.

V tejto mase štartovalo 34 pretekárov zo Slovenska a jedným z nich bol aj náš člen KD Severan 65-ročný Anton Onder. Pretekári z Košíc sa podieľali aj na propagácii budúcoročného svetového šampionátu veteránov v orientačnom behu veteránov - (WMOC 2020), ktorý sa uskutoční 7.-15.augusta 2020 v Košiciach a blízkom okolí.

Po návrate domov sme Onderovi položili niekoľko otázok.

Koľko pretekov a v akých terénoch ste absolvovali v  rámci WMOC 2019?

„Počas uvedeného šampionátu sa v priebehu desať dní uskutočnilo päť pretekov z toho dva kvalifikačné a tri finálové preteky a to v orientačnom šprinte v centre Rigy, na strednej trati pri Jurmale a na dlhej trati v lesných dunách pri Baltickom mori.

Dopredu bolo známe, že lesné terény bude veľmi náročné na orientáciu. Pre našincov  to boli atypické lesné terény s piesočnými dunami a čučoriedkovým porastom. Okrem fyzicky náročného terénu na beh bolo potrebné dobre sa koncentrovať na vlastný výkon, nedať sa rozptýliť množstvom pretekárov  iných kategórií pohybujúcich sa v lese.“

Čo Vás zaujalo počas pobytu v Lotyšsku?

„Lotyšsko  som navštívil už druhýkrát. Prvýkrát som bol v prímorskom meste Venspils taktiež vďaka orientačným pretekom, ale počas obidvoch pobytov bolo málo času na spoznávanie krajiny. Podobne ako iné bývalé socialistické krajiny aj Lotyšsko sa dynamicky rozvíja. Riga má veľmi pekné centrum, mnohé z pamiatok sú zaradené medzi pamiatky UNESCO. Nie je však ničím výnimočným vidieť stáť vedľa seba nové, moderné či rekonštruované budovy s chátrajúcimi staršími budovami. Celkový dojem z krajiny a pobytu som mal však veľmi dobrý.“

Ako ste spokojný s dosiahnutými výsledkami v Lotyšsku ?

„Vzhľadom na svetový šampionát bola konkurencia mimoriadne kvalitná a v mojej vekovej kategórii 65-69 ročných štartovalo až 320 pretekárov. Všetkých päť pretekov som úspešne dobehol do cieľa s absolvovaním všetkých kontrol. V kvalifikácii šprintu mi nevyšiel záver pretekov a po 41.mieste mi jedno miesto chýbalo do „B“ finále. V „C“ „finále šprintu sa mi naopak  darilo, ale preteky z viny organizátorov boli anulované. Lesná kvalifikácia mi opäť stačila len na „C“ finále. Na strednej trati som podal štandardný výkon. Najlepší výsledok som dosiahol na dlhej trati, keď som dobehol dvadsiaty v konkurencii 80 pretekárov.“